Setkání s legendou - Charles Aznavour

21. června 2018, 11:12 | Gevorg Avetisjan se setkal v Praze se svým krajanem, světoznámým umělcem Charles Aznavourem. Během velmi přátelského setkání dvou arménských rodáků společně hovořili o tom, že společně šíří dobré jméno Arménie po celém světě. Charles Aznavour také popřál Gevorgovi Avetisjanovi a jeho synovi Nshanovi do dalších let hodně úspěchů v podnikání, s tím, že je své úspěšné krajany velmi hrdý.

Charles Aznavour

Narodil se jako syn arménských uprchlíků Míši a Kédar Aznavurjanových, kteří se usídlili v Paříži asi rok před jeho narozením. Tatínek vedl restauraci, maminka zpívala po pařížských kabaretech, barech a šantánech. Mladý Charles se na svoji divadelní a hudební dráhu připravoval v divadelních a baletních kurzech. První začátky své profesionální kariéry prodělal neúspěšně s pianistou Pierrem Rochem. Intenzivně pracoval pro Édith Piaf, které psal písňové texty i celé písničky, ta mu pak roce 1945 velice pomohla k prvnímu americkému a kanadskému turné. Roku 1950 se Charles definitivně osamostatnil, nejprve působil jako textař a písničkář, psal pro jiné známější zpěváky a šansoniéry.

 

Po ničivém zemětřesení v „jeho“ Arménii v roce 1988, založil Aznavour charitativní spolek Aznavour pro Arménii, se kterým vybíral peníze pro zemětřesením postižené oblasti. Se svým švagrem, Georgesem Garvarentzem, napsali písničku Pour Toi, Armenie, která okupovala první místa hitparád po třináct týdnů. Zisky z prodeje této písničky šly do Arménie. V Jerevanu v Arménii je po Aznavourovi pojmenované náměstí. V roce 1995 byl Charles Aznavour jmenován vyslancem a stálým zástupcem při UNESCO v Arménii. Aznavour je také členem Armenia Fund International Board of Trustees. Tato organizace poskytla více než 150 milionů dolarů na humanitární pomoc a rozvoj infrastruktury v Arménii po roce 1992. V roce 1997 dostal Aznavour nejvyšší francouzské státní vyznamenání - Řád Čestné legie.

 

gevorg_aznavour.jpg

 

V anketě americké zpravodajské televizní stanice CNN a internetového deníku Time Online byl Charles Aznavour v roce 1998 zvolen za Největšího umělce století na celém světě. Hlasovalo pro něj 18 % lidí, předčil i Elvise Presleyho nebo Boba Dylana. Poté, co zemřel Frank Sinatra je Charles Aznavour považován za posledního z tzv. „Velkých“.

 

 

 

 

 

 

  • Setkání s legendou - Charles Aznavour
    Setkání s legendou - Charles Aznavour